RetezatMaraton

RM_2016_unanmaibun

 

 

Din 2011, in fiecare prima zi de sambata a lunii august

 Since 2011, every 1-st Saturday in August.

Alergare montana pe cararile turistice ale Parcului National RetezatRM_2016_unanmaibun!

  Trail running in Retezat National Park

Retezat_Maraton_logo

Bravo, Bravo, Bravo, tuturor voluntarilor si

 tuturor participantilor!

IMG_20160806_143421

Retezat Maraton 2016- Primul Dinozaur: Constantin Busuioc ~ 6h si 28 minute pe traseul: Rausor->Vf.Retezat->Lacul Bucura->Vf.Peleaga->Vf.Papusa->Vf.Custura->Saua Plaiul Mic->Poiana Pelegi->Lacul Bucura-> Cabana Pietrele->Rausor

 

 

logo_ITIP

Traseele din 2016 vor fi aceleasi cu cele din 2015!

 

Retezat Maraton - Afis.indd

 

circuitul 2016

logo_ITIPsiglaRM_itip_pro_nutrition

retezat_maraton_cross_geraico_skyrunning

Retezat_maraton_tios_asociatie640

logo (1)

 

Clasament 2016

Proba de maraton Dinozauru’:

Podium:

Masculin

Locul I – Constantin Busuioc  – 6 ore si 28 de minute

Locul II – Sorin Daniel Glavan   – 6 ore si 34 de minute

Locul III –  Gheorghe Codrea – 6 ore si 38 de minute

Locul III – Stefan Salagen  – 6 ore si 38 de minute

 

Feminin:

Locul I – Adriana Dancu  – 8 ore si 46 de minute

Locul I – Teodora Curta  – 8 ore si 46 de minute

Locul III – Georgeta Manolache – 9 ore si 9 minute

Clasamentul probei de maraton – Dinozauru’, editia a VI-a, din 6 august 2016:

NR CRT.Nr. DE CONCURSPRENUMENUMEORA DE
START
ORA DE
FINISH
TIMP EFECTUATGENLOC
1104CONSTANTINBUSUIOC8:0514:336:28M1
2020DANIEL SORINGLAVAN8:0514:396:34M2
3102GHEORGHECODREA8:0514:436:38M3
4115STEFANSALAGEAN8:0514:436:38M3
5107ADELINUDEANU8:0515:067:01M4
6082LUCIANCLINCIU8:0515:167:11M5
7021VALENTINANICAI8:0515:187:13M6
8036SORINCHIHAIA8:0515:357:30M7
9124LASZLOKOKOVICS8:0515:367:31M8
10073PEPITILEA8:0515:427:37M9
11069CORNELMIRON8:0515:497:44M10
12009ALEXANDRUFODOR8:0515:537:48M11
13025ADRIANBR?NESCU8:0515:587:53M12
14065VIRGILCORNEANU8:0516:027:57M13
15098TANASETECAR8:0516:118:06M14
16016ANDREIGRIGOROAE8:0516:248:19M15
17026AURELIANCOJOCARU8:0516:248:19M16
18078OCTAVIAN-ANDREICIORESCU8:0516:268:21M17
19049FLORINBOTESCU8:0516:278:22M18
20123VLADPOP8:0516:338:28M19
21101ALEXANDRUSTIRB8:0516:438:38M20
22019VASILETANASA8:0516:468:41M21
23004ADRIANALEXANDRU8:0516:488:43M22
24111TEODORACURTA8:0516:518:46F1
25116ADRIANADANCU8:0516:518:46F1
26060RADU ANDREIMARCU8:0516:538:48M23
27001CIPRIANPOPA8:0517:089:03M24
28117ADRIANPLOSNITA8:0517:099:04M25
29096GEORGETAMANOLACHE8:0517:149:09F3
30118FRANCISC IOANPOSZAR8:0517:219:16M26
31033EDUARDNISTRU8:0517:229:17M27
32086RADUMATE8:0517:259:20M28
33024CRISTINATIGANESCU8:0517:309:25F4
34075STEFANUNGUREANU8:0517:369:31M29
35119DIANASURUBARU8:0517:489:43F5
36038RAULCLINCIU8:0517:519:46M30
37112MARIUS DANIELBORTA8:0517:569:51M31
38064RADU - FLORINKIS8:0518:049:59M32
39014IOANA MARIAMATICAN8:0518:1110:06F6
40040CIPRIANCOTRUS8:0518:1110:06M33
41034LAUREN?IUSARCINA8:0518:2510:20M34
42047L?SZL?P?L8:0518:2910:24M35
43048FAZEKASTAM?S8:0518:2910:24M36
44056BOGDANRADU8:0518:4210:37M37
45050MARIUSMOCUTA8:0518:4510:40M38
46053MIHAELAMUSAT8:0518:4810:43F7
47017DAMIANMINUT8:0518:5210:47M39
48031BENIAMINVIZITIU8:0518:5210:47M40
49114DANLUPU8:0518:5310:48M41
50028ALEXANDRULUNGU8:0518:5610:51M42
51027IONU?GOLBAN8:0518:5710:52M43
52054DAN MIHAINICOARA8:0519:2111:16M44
53043COSTINTESEDEANU8:0519:3111:26M45
54007SERGIUCLAUDIU MITITELU8:0519:3611:31M46
55059ADRIANMAZILU8:0519:3611:31M47
56005MIHAICENGHER8:0519:4111:36M48
57023FLORIN?URCANU8:0519:5211:47M49
58035THEISSROBERT8:0519:5211:47M50
59052GEORGE CRISTIANPASATOIU8:0519:5211:47M51
60122DUMITRUMOLDOVAN8:0519:5411:49M52
61003MIRCEA?UTEA8:0519:5611:51M53
62032ADRIANBURIER8:0520:0011:55M54
63121MIOARA EUGENIAMILOS8:0520:0011:55F8
64015SORINHOSU8:0520:0111:56M55
65039DANHUTANU8:0520:2812:23M56
66058LIVIUBECHEANU8:0520:2812:23M57
67062CALINGREBLES8:0520:2912:24M58
68037MIHAIMECEA8:0520:3012:25M59
69012MARAVOICU8:0520:3312:28F9
70097DANMICLEA8:0520:3312:28M60
71029GABRIELDRILEA8:0520:4212:37M61
72110CRISTINA ANDREEAFILIP8:0520:4412:39F10
73072EUGENGLIGA8:0520:4712:42M62
74100ADRIANCR?CIUNESCU8:0520:4712:42M63
75046ALINVASILESCU8:0520:5612:51M64
76120ALEXANDRUDRAGAN8:0520:5612:51M65
77042SORINCERBU8:0521:1213:07M66
78018DACIANALEONTE8:0521:1313:08F11
79083MIHAIPANTIS8:0521:1313:08M67
80094ANA-MARIAZAHARIA8:0521:1313:08F12
81070EMILIANCROITORU8:0521:3613:31M68
82088MIHAI BOGDANGIUBEGA8:0521:3613:31M69
83091MIRCEA ANTONCORBAN8:0522:2814:23M70

 

 

Clasament 2015

Proba de maraton Dinozauru’:

Podium:

Masculin

Locul I – Constantin Busuioc  – 6 ore si 10 de minute

Locul II – Lucian Clinciu  – 6 ore si 55 de minute

Locul III – Radu Zegrea – 7 ore si 15 minute

Feminin:

Locul I – Nadia Buica  – 9 ore si 51 de minute

Locul II – Ioana Maria Matican  – 9 ore si 59 de minute

Locul III – Nicoleta Coman – 13 ore si 5 minute

 

Mai jos aveti harta traseului parcurs de concurentii la proba de maraton:

 

Proba de semimaraton – Zimbru’:

Clasament 2016

Podium:

Masculin

Locul I – Catalin Fratila  – 3 ore si 36 de minute

Locul II – Iulian Mardan  – 3 ore si 38 de minute

Locul III – Szabolcs Marton -3 ore si 50 de minute

Feminin:

Locul I – Katherina Haeni – 4 ore si 13 de minute

Locul II – Crina Buzgan – 4 ore si 37 de minute

Locul III – Irma Baloi – 4 ore si 49 de minute

NR CRT.Nr. DE CONCURSPRENUMENUMEORA DE
START
ORA DE
FINISH
TIMP EFECTUATGENLOC
1247C?T?LINFRATILA9:0012:363:36M1
2305IULIANMARDAN9:0012:383:38M2
3352SZABOLCSMARTON9:0012:503:50M3
4296BOGDANIONESCU9:0012:543:54M4
5238BRUNO ALBERTSAMPER9:0012:543:54M5
6234VIKTORMANOILA9:0012:593:59M6
7294CLAUDIUDINESCU9:0013:004:00M7
8349CRISTHOPERSHONN9:0013:104:10M8
9080CSABATOROK9:0013:104:10M9
10336KATERINAHAENI9:0013:134:13F1
11316DAN CONSTANTINBARB9:0013:164:16M10
12208?TEFANBUDA9:0013:174:17M11
13304VIORELMIH?ILESCU9:0013:224:22M12
14315IOAN VIORELPAZLEA KATO9:0013:254:25M13
15008EDUARD COSMINENE9:0013:284:28M14
16279PLESCOFEODOR9:0013:324:32M15
17215TUDORTANASA9:0013:374:37M16
18289CRINABUZGAN9:0013:374:37F2
19339VASILEGOSA9:0013:444:44M17
20337IRMABALOI9:0013:494:49F3
21325FLORIN VALENTINHANCIUTA9:0013:524:52M18
22361ALINILIIONI9:0013:574:57M19
23240VASILECORCHIE9:0013:584:58M20
24353VIOREL GHEORGHECIRIPOI9:0014:005:00M21
25326RAZVAN RAULDRAIA9:0014:015:01M22
26508MIHAITURTURICA9:0014:015:01M23
27338VOLLIETFRANCAISE9:0014:065:06M24
28341MALARDSTANISLAS9:0014:065:06M25
29318RARE? LUCIANBARB9:0014:115:11M26
30354MAGDALENACIRIPOI9:0014:125:12F4
31212GEORGESTAN9:0014:185:18M27
32340LEVENTECSALAI9:0014:215:21M28
33201IMREKOVACS9:0014:235:23M29
34308EDWARDSZECSI9:0014:275:27M30
35344LADISLAUMESZAR9:0014:275:27M31
36360CONSTANTINCARTIC9:0014:275:27M32
37288PAULB?N?9:0014:285:28M33
38343ANCAMESZAR9:0014:285:28F5
39274BOGDANOLARU9:0014:295:29M34
40209MARIAMANOLACHE9:0014:305:30F6
41223CORINA MELINDABALAZS9:0014:305:30F7
42228ALEXANDRUBURCEA9:0014:315:31M35
43357ADRIANBIANU9:0014:325:32M36
44229HORA?IUBAIU9:0014:365:36M37
45217ADINATIPEI9:0014:385:38F8
46269TEOTODICA9:0014:405:40M38
47280HUBAMOLNAR9:0014:405:40M39
48299ADRIAN VALERIC?DARIE9:0014:405:40M40
49218VLADPINTEA9:0014:415:41M41
50214LAURACHIHAIA9:0014:425:42F9
51317CRINABARB9:0014:435:43F10
52057ALEXANDRUDARIE9:0014:465:46M42
53224ALPARANTAL9:0014:515:51M43
54314IULIANMIHAI9:0014:515:51M44
55232MARIUSCOSTEA9:0014:525:52M45
56351VALENTINCOTOLAN9:0014:525:52M46
57345DELIA ANDREEAPOPESCU9:0014:555:55F11
58301COSTELZIDARU9:0014:585:58M47
59263SEBASTIANFEHER9:0015:006:00M48
60334CLAUDIURUSU9:0015:006:00M49
61362ADRIANARUSU9:0015:006:00F12
62244FLORINSOARE9:0015:046:04M50
63200DARIUSDIEAC9:0015:066:06M51
64287ARNOLDLIEB9:0015:066:06M52
65311LAUREN?IU FLORINVISAN9:0015:066:06M53
66313OANA-?TEFANIASTANICA9:0015:066:06F13
67249CLAUDIUCONSTANTIN9:0015:086:08M54
68250EUGENILIE9:0015:086:08M55
69231DRAGO?POSDARIE9:0015:126:12M56
70241RAUL GINNOVALCICA9:0015:176:17M57
71273DANIELADRIMBA9:0015:176:17F14
72276CRISTIANCATAN9:0015:176:17M58
73300ANDREIIOVESCU9:0015:176:17M59
74266BOGDANDOBRESCU9:0015:216:21M60
75203RADUION9:0015:226:22M61
76204MIRCEAPLESU9:0015:246:24M62
77297FABIAN NICOLAESPATARU9:0015:266:26M63
78213CEZAR IONU?CHITU9:0015:276:27M64
79327ADRIANBONTIU9:0015:276:27M65
80246RAZVANHERLEA9:0015:316:31M66
81206CRISTIANPOPESCU9:0015:326:32M67
82291IONELANDONE9:0015:326:32M68
83347CRISTIANLAIU9:0015:356:35M69
84285BOGDANKOCZ9:0015:396:39M70
85319DELIA ALEXANDRACOSTEA9:0015:406:40F15
86356FLAVIUMOGA9:0015:426:42M71
87358DIANASERBAN9:0015:506:50F16
88216VIORELSLEJIUC9:0015:556:55M72
89328ROMULUSURETYAN9:0015:556:55M73
90342DANIELRADA9:0015:576:57M74
91251ANAGIURA9:0016:027:02F17
92262MARIACHIHAIA9:0016:027:02F18
93205TEODORDOGARU9:0016:037:03M75
94355BOGDANIENEY9:0016:047:04M76
95239ANAFILIMON9:0016:267:26F19
96335GABRIELALEXANDRU9:0016:267:26M77
97248FLORINPLESEA9:0016:287:28M78
98264DANIEL IONU?ROIBU9:0016:307:30M79
99359MIHAIMITIU9:0016:337:33M80
100348JUDITE MORAHARAUT9:0016:357:35F20
101350ANDREI GEORGECOSTA9:0016:447:44M81
102202ADELA REVANEAGU9:0016:477:47F21
103256TUDORGHERGHEL9:0016:557:55M82
104257DAVIDNECULAI9:0016:557:55M83
105265ADRIANABUCUROIU9:0016:557:55F22
106242ELENAICHIM9:0016:597:59F23
107230OCTAVIANB?RNU?IU9:0017:018:01M84
108281IOAN LADISLAULUPO9:0017:058:05M85
109298IOANA CLAUDIABEJAN9:0017:058:05M86
110271MIRELA-GABRIELADEDIU9:0017:168:16F24
111272VLAD-CONSTANTINOBREJA9:0017:168:16M87
112207?TEFANASMARANDEI9:0017:218:21M88
113226IOANNODIS9:0017:218:21M89
114227ANCU?ACORDUNEANU9:0017:218:21F25
115225GEORGIANAISTRATE9:0017:268:26F26
116255ADRIANBERLO9:0017:268:26M90
117219ANDREIR?DULESCU9:0017:288:28M91
118290SONIA ALEXANDRASTOICA9:0017:298:29F27
119346SILVIUPASCA9:0017:358:35M92
120258MARIA DOINAANDREI9:0018:149:14F28
121261CORNELIUS GEORGIANSTUPARU9:0018:149:14M93
122270LAURA-CIUTACUCIUTACU9:0019:1310:13F29
123210LIDIAICHIM9:0022:3313:33F30

Clasament 2015

Podium :

Masculin

Locul I – Catalin Fratila  – 3 ore si 39 de minute

Locul II – Iulian Mardan – 3 ore si 42 de minute

Locul III – Bruno Albert Samper  -4 ore si 7 minute

Feminin:

Locul I – Gratiela Zegrea  – 5 ore si 28 de minute

Locul II – Sorina Vlada  – 5 ore si 29 de minute

Locul III – Oana Stefania Stanica  -5 ore si 38 de minute

 

 

Proba de cross – Zmeu’:

Clasament 2016

Podium:

Masculin

Locul I – Andrei Barbut – 2 ore si 2 minute

Locul II – Florin Nita- 2 ore si 8 minute

Locul III – Ion Barnea – 2 ore si 11 minute

Feminin:

Locul I – Ana-Maria Szabo – 2 ore 25 de minute

Locul I – Ioana Acostantinesei – 2 ore 26 de minute

Locul III – Daniela Vasiloanca – 2 ore 49 de minute

NR CRT.Nr. DE CONCURSPRENUMENUMEORA DE
START
ORA DE
FINISH
TIMP EFECTUATGENLOC
1460ANDREIBARBUT9:0011:022:02M1
2401FLORINNITA9:0011:082:08M2
3507IONBARNEA9:0011:112:11M3
4468LUDOVICSAROSI9:0011:242:24M4
5469ANA-MARIASZABO9:0011:252:25F1
6506IOANAACONSTANTINESEI9:0011:262:26F2
7408MIHAI IOANMUNTOIU9:0011:332:33M5
8435DANIELAVASILOANCA9:0011:492:49F3
9438BOGDANDUMITRIU9:0011:522:52M6
10428VIOREL FLORINRIMNICEANU9:0011:552:55M7
11400CAMELIADR?GAN9:0011:572:57F4
12448R?ZVANCIGHI9:0012:013:01M8
13410GABRIELTURLACU9:0012:053:05M9
14444C?T?LINJOSAN9:0012:133:13M10
15437PETRUC?MPEAN9:0012:153:15M11
16417MIHAICHERCIOV9:0012:183:18M12
17503LUCIANBUGARIU9:0012:183:18M13
18455CODRU?AOLARU9:0012:203:20F5
19456CONSTANTINOLARU9:0012:203:20M14
20509ORSHICSAKANY9:0012:293:29F6
21434CARMENFRATILA9:0012:363:36F7
22466GEORGEMUNTEANU9:0012:383:38M15
23411NICOLETAPARASCHIVU9:0012:403:40F8
24420ALINAJIAN9:0012:423:42F9
25439RADUZUBASCU9:0012:423:42M16
26443MARIUSPOITELEA9:0012:533:53M17
27406C?T?LINDAN9:0012:543:54M18
28403ALEXANDRU MIHAILBANCOS9:0013:034:03M19
29462MIHAELAIOSIM9:0013:074:07F10
30404RALUCABANCOS9:0013:084:08F11
31421MARIA EUGENIASALVADOR SUTTON9:0013:144:14F12
32502ALEXANDRUPOPOVICI9:0013:184:18M20
33405SORANACHIVARAR9:0013:194:19F13
34427MIHAIILIE?9:0013:194:19M21
35441IONTICA9:0013:244:24M22
36454ANDREIRONCOV9:0013:244:24M23
37430ELENAMAHALEAN9:0013:264:26F14
38407ADELINAHAN9:0013:364:36F15
39451DIANAGREBLES9:0013:474:47F16
40452CLAUDIACABA9:0013:494:49F17
41471MARIAMIHAILA9:0013:514:51F18
42426R?ZVANGRECULEASA9:0013:554:55M24
43412ANDREEAMAXIM9:0013:574:57F19
44418DANHAIDUCU9:0014:085:08M25
45423RAMONAGHERGHINOIU9:0014:095:09F20
46446CODRU?ABRECA9:0014:285:28M26
47447MALVINAMARIS9:0014:285:28F21
48409MARIANTRIFU9:0014:295:29M27
49445C?T?LINIVAN9:0014:295:29M28
50449PAULALUP9:0014:295:29F22
51459TWANBELGERS9:0014:345:34M29
52504OANAPOPESCU9:0014:555:55F23
53505IULIATABACU9:0014:555:55F24
54416DARIUSGRECU9:0015:066:06M30
55501ANDREIMIAZGA9:0015:066:06M31
56500DIANAMIAZGA9:0015:066:06F25
57465ANDREAIRINCA9:0015:376:37F26
58419CRISTINA IONELACHITU9:0015:436:43F27
59436C?T?LINANISIOI9:0015:446:44F28
60470VALERIUMAIETEG9:0016:107:10M32
61425DANIELANADASAN9:0016:227:22M33
62461MONICAANTAL9:0016:227:22F29
63422ANAMARIAHOSU9:0017:128:12F30
64432DRAGO?LACRAMA9:0017:188:18M34
65433DIANALACRAMA9:0017:188:18F31
66463CLAUDIUIOSIM9:0019:1910:19M35

Clasament 2015

Podium:

Masculin

Locul I – Stirb Alexandru – 2 ore si 10 minute

Locul II – Santa Andrei Daniel – 2 ore si 14 minute

Locul III – Buceanu Nicolae – 2 ore si 15 minute

Feminin:

Locul I – Bocan Catalina – 3 ore 36 de minute

Locul I – Fratila Carmen – 3 ore 36 de minute

Locul III – Plesa Sorina – 3 ore 41 de minute

LISTE SPECIALE 2016 –
participanti care au terminat pe alta proba decat cea pentru au optat:
SPECIALE_2016

Multumiri voluntarilor! Bravo participantilor!

Posted by Retezat Maraton on Tuesday, August 4, 2015

Mai jos e harta pentru proba de maraton (Dinozauru’) din 1 august 2015 :

 

 

 Retezat_Maraton_2015_-_Marathon_-_Dinozauru
Retezat_Maraton_-_Cross_-_Zmeu_
Retezat_Maraton_-_Cross_-_Zmeu_

Trail Running pe cararile turistice

ale Parcului National Retezat.

 Header 

Retezat Maraton: Punctele de la Start/Finish

si punctele de revitalizare:

P1-vf. Retezat (km6),

             P2 – L. Bucura (km12-S/24-M),

   P3-C. Pietrele (km20-S/28-M)

contin si produse Sponser Sport Food 

 

Mai multe informatii pe FB, G+, Picasa (RetezatMaraton).

Panorama de mai sus va plaseaza la Lacul Bucura, aproximativ km 12 al traseului.

 

Multumim tuturor celor care ne sustin:

Primaria Rau de Mori,
Salvamont Hunedoara si Jandarmeria Montana Hunedoara
ssi
                                                                         deltamed_baner
                                                                         atre
                                                             parkr
 TIOS_asociatie
circuitul
powered by:                  tamatuya
t-shirt tehnic 2014:
IMG_20140704_112126 IMG_20140704_112027

Comments are closed.